Wellness

Jak długo utrzymuje się depilacja laserowa?

Depilacja laserowa jest jednym z najchętniej wybieranych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, który pozwala pozbyć się nadmiernego owłosienia. Popularność tej usługi wiąże się przede wszystkim z wysoką skutecznością, połączoną z niską inwazyjnością. Myślisz o tym, aby zdecydować się na depilację laserem, jednak nie wiesz, jak długo utrzymują się efekty? W tym artykule odpowiemy na to pytanie.

Depilacja laserowa – co to jest i na czym polega?

Depilacja laserowa to metoda usuwania niechcianego owłosienia za pomocą urządzenia emitującego skoncentrowane wiązki światła o określonej długości fali. Światło lasera jest absorbowane przez melaninę, która jest zawarta w cebulkach włosowych, co powoduje uszkodzenie lub zniszczenie cebulek i uniemożliwienie dalszego wzrostu włosa.

Depilacja laserowa może być stosowana na różnych obszarach ciała, takich jak twarz, klatka piersiowa, plecy, ramiona, nogi, bikini itp. W zależności od rodzaju skóry i koloru włosów różne rodzaje laserów mogą być stosowane w celu uzyskania najlepszych efektów.

Jakie są efekty depilacji laserowej?

Mniej więcej 2 tygodnie po wykonaniu pierwszego zabiegu depilacji laserowej, włoski zaczynają wypadać. Niestety będzie można zauważyć, że nie wszystkie włoski całkowicie zostały usunięte i po pewnym czasie owłosienie znów zacznie narastać. Dlaczego tak się dzieje? Otóż mechanizm lasera działa tylko na te włosy, które w danym momencie znajdują się w aktywnej fazie wzrostu (w jednym czasie jest to ok. 30% całego owłosienia). To właśnie dlatego zabieg depilacji laserowej trzeba powtarzać. Najczęściej wykonuje się ok. 6 sesji w celu usunięcia 100% owłosienia, choć niektóre obszary ciała, np. twarz, mogą wymagać większej ilości zabiegów.

Od czego zależy trwałość i skuteczność depilacji laserowej?

Biorąc pod uwagę trwałość i efektywność zabiegu, trzeba pamiętać o tym, że wiązka lasera oddziałuje na zawarty we włosie barwnik. Warto wiedzieć, że im mniej pigmentu zawiera włos, tym będzie mniej wrażliwy na działanie lasera. Co to oznacza? Depilacja laserowa przeznaczona jest przede wszystkim na obszary, na których włosy są czarne lub ciemnobrązowe. W przypadku włosów jasnych, rudych lub siwych, efekt depilacji może nie być tak dobry.

Jak długo utrzymują się efekty depilacji laserowej?

Po wykonaniu odpowiedniej ilości sesji specjalista może usunąć do 100% owłosienia. Oczywiście efekt zabiegu jest indywidualny i, jak wcześniej wspomnieliśmy, zależy od kilku czynników, między innymi barwy i grubości włosów. Rezultat gładkiej skóry jest długotrwały i może utrzymać się nawet do 10 lat. Aktualnie depilacja laserowa stanowi więc najskuteczniejszą bezpieczną metodę trwałego pozbycia się owłosienia z różnych obszarów ciała.

Należy jednak pamiętać, że mieszki włosowe mają skłonność do regeneracji, a szybkość odnowy w dużym stopniu zależy od wahania hormonów w organizmie danej osoby. Jeżeli po wykonaniu pełnej sesji zabiegów nie chcesz, aby włoski odrastały, zaleca się 1-2 razy do roku wykonanie zabiegów uzupełniających profilaktycznych.

 

Share